Перепис населення — єдиний процес збору, узагальнення, аналізу та публікації демографічних, економічних та соціальних даних про населення, що належать проживає на відповідний проміжок у країні чи на виразно відмежованій території. Як і у випадку інших переписів, по завершенню переписів населення виконується обробка та публікація зібраних даних.
Облік населення виник в глибокій давнині у зв'язку з податковою та військовою діяльністю держав та завданнями їх адміністративного устрою. Ще в давньоіндійських законах Ману правителями наказувалося враховувати жителів, щоб дізнатися свої сили і визначити податки. В Єгипті обліки населення проводилися, починаючи з епохи стародавнього царства (2800—2250 років до нашої ери). Є відомості про те, що облік населення вівся в Стародавньому Китаї та Стародавній Японії. На цей же час припадають відомості про проведені обліків населення в Стародавній Месопотамії
Результати обліків населення використовувалися у військових та фіскальних цілях. За своїм характером до таких обліків населення були близькі та проведені незадовго до колонізації європейцями обліки населення в ранньофеодальних державах Америки.
В Біблії описується перепис населення, який було організовано царем Давидом (2Цар 24:1).
Відомі обліки населення в Стародавній Греції, в Аттиці, де наприкінці IV ст. до н. е. був проведений облік всіх дорослих чоловіків, і в Стародавньому Римі, де з 435 до н. е. регулярно проводились цензи.
Епізодичні обліки населення, викликані фіскальними цілями або особливими обставинами, проводилися і в ранньому Середньовіччі. Наприклад, в 1086, в Королівстві Англія за наказом Вільгельма Завойовника був проведений облік населення жителів 34 графств, результати якого отримали назву «Книга Страшного суду». У ряді міст Європи проведені обліки домогосподарств: в Нюрнберзі в 1449, Страсбурзі (1473), Цюриху (і в усьому кантоні) (1567), у Флоренції (1427–1430).
З середини XVIII ст. робляться спроби обліку населення в європейських країнах (Австрія, Баварія, Голландія, Данія, Іспанія), в Азії (Японія), в Америці.
В Київській Русі, Новгороді та деяких інших князівствах перепис населення для податкового обкладання вівся починаючи з другої половини XIII століття.
На Русі перший перепис населення з фіскальними цілями була проведена в 1245.
При переході на подушний податок в 1718 Петро I видав указ про загальний перепис населення, в якому, зокрема, говорилося: «взяти казки в усіх (дати на рік терміну), щоб правдиві принесли, скільки у кого в якому селі душ чоловічої статі…». «Казки» (списки) були зібрані через три роки і протягом трьох років перевірялися (ревізувалися). Після, дані про перепис стали називати «ревізіями податного населення».
Перший повноцінний перепис населення пройшов в 1790 в США.
Перепис населення України 2001 року — перший Всеукраїнський перепис населення, що відбувся 5 грудня 2001 року в Україні. Перепис населення України 2001 року став першим і поки єдиним переписом населення незалежної України.
Немає коментарів:
Дописати коментар
Примітка: лише член цього блогу може опублікувати коментар.